1997

16/01 The Boo Radleys + Linoleum
23/01 Henry Torgue
24/01 Mundy + Married Monk
25/01 Skunk Anansie + Gravity Kills
27/01 Big Youth + The Heptones + Freddy Mc Greggor
06/02 Oneyed Jack + Marousse + Frv 100
12/02 Vicious Circle Party : Deche Dans Face + Belly Button + Tantrum
19/02 Ash + Kenickie
06/03 Maceo Parker + Babel
10/03 Neneh Cherry (à l’Escall)
13/03 The Roots + La Relève
14/03 Magma
15/03 Suzanne Vega + Richard Julian
17/03 Pascal Comelade
18/03 Pavement + The Delgados
19/03 Celtas Cortos + Namas Pamos + Loskabos
23/03 The Congos + Dan Flash + Jakonekshan’
25/03 Shai No Shai + Dit Terzi
27/03 Treponem Pal + Sloy + Naked Apes
04/04 Festival Energ’hip Hop : HB 2 + Sat + I Free Clan + D.O.C (au Pannonica)
05/04 Festival Energ’hip Hop : 2 Bal 2 Neg + Soul Choc + Ultim Power + Kaput K
10/04 Ignatus + Autour De Lucie
11/04 The Jon Spencer Blues Explosion + Demolition Doll Rods
12/04 Court Mais Trash !
16/04 Deus + Cornu + Zop Hopop
18/04 Projet Beta 1.0 : Robert Gorl + Delta Flies + Phagz…
22/04 Bouskidou
23/04 The New Christs + The Maniacs
24/04 Palace + Escargot Azalia + Petit Vodo
25/04 Mass Hysteria + Near Death Experience + Hemp
26/04 Havana Noche 3 : Yuri Buenaventura + Herencia Africana + Tapak Lagoul
07/05 Asian Dub Foundation
12/05 Swell + Tarnation + Sophia
13/05 No One Is Innocent + Terminal + Bombe Buzz
14/05 Popa Chubby + Wichita
28/05 Pierrick Sorin Et Les Autres
30/05 Nuit Saphir : Suns Of Arqa + Triban + Lo’jo + Bushman + Ekova
05/06 Family Party : Les Jambons + Rageous Gratoons + Hellscrack
07/06 Aquatic : Dj Ping Pong + Dj Larminsky
02/07 L7 + The No-Talents
18/09 Smog + Raeo (au Pannonica)
27/09 House Of Groove : Electric Groove Temple + Monk & Canatella + Dj Cam + Dj Yellow
02/10 Lithium Party : Francoiz Breut + Mendelson + Bertrand Betsch
03/10 Daddy Nuttea + Systeme Optik
08/10 Stereolab + Air Wave
09/10 Spina + Y Front
10&11/10 Bouge ta Ville : Dinky Toys + Hell Blue Note + Nous + Osmose + Puppy Brain + Quixotic + Sektion Unda Ground
16/10 Dolly + -M-
21 au 25/10 Fin De Siècle A Johannesburg : Philip Taban + Malambo + Shiayni Ngcobo + Shukuma Black Mambazo All Star Flutes + Madala Kunene + Pops Mohamed + Bheki Mseleku (org. CRDC)
26/10 Steel Pulse (à la Trocardière)
29/10 Les Wampas + Les Naufrages + SDF (org. HP 905)
04/11 Nahawa Doumbia + Moriba Koita (au Pannonica)
07/11 IAM (à la Trocardière)
08/11 Festival Les Inrockuptibles : Bentley Rythm Ace+ Laurent Hoffman + Jimi Tenor + Zeze Mago
09/11 Festival Les Inrockuptibles : Jay Jay Johanson + Stereophonics + Mogwai
10/11 Festival Les Inrockuptibles : Gus Gus + Strangelove + Little Rabbits + Embrace
15/11 Archaos (à la Trocardière)
17/11 Pannolympic : God Is My Copilot + Gha (au Pannonica)
22/11 Paradise Lost + Sundown + Uncle Meat
25/11 Dutch Harbor And The Boxhead Ensemble + Edith Frost
26/11 Ange
27/11 Consolidated + Show Buisness Giants + Belly Button
28/11 Miossec + Pola
02/12 Machine Head + Entombed + Misery Loves Co
10/12 Louise Attaque + St Vincent
11/12 Spicy Box + Universal Egg
15/12 Yo La Tengo + Sylvain Vanot
17&18/12 Dolly + Dionysos + Blisters
20/12 Exercices De Style : Roussia + David Chong + Dan + Julien + Purdey